Reklam
Bir İnsanlık Dersi, Yine Japonya’dan: Atsushi Miyazaki PDF Yazdır e-Posta

Haluk İşler tarafından yazıldı.   
Cumartesi, 12 Kasım 2011 20:43
    Bir İnsanlık Dersi, Yine Japonya'dan: Atsushi Miyazaki
Dr. Haluk İŞLER          Kasım 2011

      23 Ekim 2011 tarihinde Van ve Erciş bölgesinde yaşanan 7.2 büyüklüğündeki deprem sonrasında yardım gönüllüsü olarak Japonya’dan Van’a gelen Dr. Atsushi Miyazaki, Van’da kaldığı ve 9 Kasım 2011 gecesi yaşanan 5.6 büyüklüğündeki deprem nedeniyle yıkılan Bayram Otelinin enkazı altında yaşamını yitirdi.

      Dr. Atsushi Miyazaki, Haziran 2011’ de, Japonya Yardım ve Kurtarma Derneği (Japan Association for Aid and Relief-AAR)’ne yaptığı başvuruda, Tohuku depreminden nasıl etkilendiğini ve Dünyada yardıma ihtiyacı olan insanlar için bir şeyler yapması gerektiğini anlatmıştı. Kendini barışın inşasına adayan Miyazaki, daha önce Filipinler’e insani yardım sağlayan bir sivil toplum kuruluşunda görev yapıyordu. Haziran ayında AAR’ye başvuran Miyazaki, Ağustos 2011’de Tokyo’daki merkez ofiste eğitime başladı ve 1 Eylül 2011’de eğitimini tamamlayarak AAR’nin üyelerinden biri oldu. Miyazaki, AAR’ye başvuru mektubunda uluslararası işbirliği ve özellikle acil durum yardımı konusundaki görüşlerini belirtmişti. AAR’nin internet sitesinde yer alan başvuru mektubunda şu ifadeler yer alıyordu: Japonya’daki son depremin ardından, sadece gelişmiş ülkelerden değil, gelişmekte olan ülkelerden de gelen pek çok yardım ve ülkeler arası dayanışmanın Dünyayı nasıl ayakta tuttuğunu bir kez daha anladım. Dünyada acil yardıma ihtiyacı olan insanlar için ne yapabileceğimi uzun uzun düşündüğümde, organizasyon, halkla ilişkiler ve önceki işlerimden edindiğim savunma deneyimlerimi nasıl özel sektörde ve sivil toplum kuruluşlarında kullanabileceğimi belirledim. Yüksek lisansımda çatışmaların çözümü üzerine uzmanlaştım ve ilgi alanım barışın inşasıydı. Tohuku’daki depreme tanıklık etmek, Dünyada zor durumda bulunan insanlara yardım etme tutkumu güçlendirdi ve ben bu tutkumun barışın inşasına katkı sağlayacağına inandım. AAR bu tür faaliyetlere adanmış bir örgüttür ve bu nedenle sizlerle çalışmak istiyorum.(http://www.pirsushaber...html; 2011). 

      Yukarıdaki satırlar, bir yardım eli uzatmak amacıyla deprem felaketini yaşayan Ülkemize gönüllü olarak gelen ve bu insanca çaba uğruna yaşamını yitirerek tüm Dünyaya unutulmaz bir insanlık dersi veren Miyazaki’nin içten duygularını açıkça ortaya koymaktadır.

      Miyazaki’nin gösterdiği büyük yardımseverlik ve fedakarlık örneğinin, dost Japon halkının büyük bir çoğunluğu tarafından da gösterildiğine/gösterileceğine içtenlikle inanıyorum. Çünkü, çok sayıda öğrencimi ve çalışma arkadaşımı yitirdiğim 17 Ağustos 1999 Gölcük depreminde Japonya’da olmam nedeniyle, Japon halkının, onbinlerce kilometre uzakta bulunan bir ülke halkına, Türkiye’ye yardım etme konusunda ne kadar büyük çaba gösterdiğine, acımızı paylaşmada ne kadar çok içten ve dost olduğuna bizzat tanık olmuştum.

     Yaşamını kaybetmesi nedeniyle büyük üzüntü duyduğumuz Miyazaki, birçok insani dayanışma örneklerini içeren Türkiye ve Japonya halkları arasındaki geleneksel dostluğun bir kez daha perçinlenmesini sağlamıştır.

     İnanıyorum ki, Dr. Atsushi Miyazaki’nin ismi Türkiye ve Japonya halkları arasındaki köklü dostluk ilişkisinin unutulmaz bir sembolü, öyküsü ise kuşaktan kuşağa aktarılacak bir insanlık dersi olacaktır.  

Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

Kaynaklar:

http://www.pirsushaber.com/vanda-olen-doktor-miyazaki-japonya-depremi-yardim-etme-tutkumu-guclendirdi-212488n.html

Son Güncelleme: Perşembe, 17 Kasım 2011 16:46
 
Arama

Üye GirişiEtkinlik Takvimi (Events)

Last month January 2018 Next month
S M T W T F S
week 1 1 2 3 4 5 6
week 2 7 8 9 10 11 12 13
week 3 14 15 16 17 18 19 20
week 4 21 22 23 24 25 26 27
week 5 28 29 30 31

Galeri

Anketler