Reklam
Japonya'da Japonca Eğitimi PDF Yazdır e-Posta

Arzu Yücel tarafından yazıldı.   
Salı, 06 Kasım 2012 09:16

Derneğimiz 3 Kasım 2012 tarihinde "Japonya'da Dil Eğitim Merkezleri" hakkında seminer düzenlemiştir. Bu seminerin düzenlenmesinde amacı iş ve eğitim dünyasında araştırma ve geliştirme faaliyetlerine destek sağlamak olan Matematiksel Güç ve İnovatif Tasarım Derneği (MAGİT) ve MAGIT Genel sekreteri Tomoko Inoue Çetinkaya'nın önemli katkısı vardır. 

Öncelikle bu  seminerin hangi düşünce ile gerçekleştirildiğini belirtmek istiyorum.

"Derneğimizinde bünyesinde devam etmekte olan Japonca sınıflarında yaklaşık 6 yıldır 300’e yakın Japonca heveslisi arkadaşımız oldu.

Bu kursiyerlerde gözlemlediğimiz, kişlerin hevesle başladığı Japoncada yavaş ilerlediği, çoğu zaman ilerleyemediği, bununla bilikte  ilerleyemediği halde Japoncayı'da bırakmadığı olmuştur. Japonca kaynaklara, Japonca konuşabileceğimiz Japonlara   kolay ulaşamadığımız gibi, ulaştığımızda da iletişimimiz okuma-kanji ve kültür farklılığı nedeni ile neredeyse imkansız hal alır, derken Japoncadan uzaklaşıriz. Ancak kültürün çekiciliği nedeni ile Japonya ve Japoncadan kopamayız da.Derneğimizin hedefi; Japoncaya ilgi duyan kişilerin maddi ve manevi olarak harcadığı değerlerin,  tarafımızca her tür fırsat sunalarak, her yol gösterilerek kişilerce somut bilgiye dönüşmesine yardımcı olmaktır."

Bu seminer bu bakış açısı ile düzenlenmiştir. Japonyadan İzmir’e gelerek bizim için çok yarar sağlayacak  sunumu Türkçeleştiren , önceden yönelttiğimiz sorulara cevap sunacak şekilde bir sunum hazirlayan OSAKA YMCA Eğitim Vakfı, Yabancı Öğrenci Bölümü, Planlama ve Halkla İlişkiler Müdür Yardımcısı   Sayın Funato  Teruhisa Bey’e bir kere daha teşekkür ederiz.  Japonya ve Japonca hakkında hedefleri olan kişilere bu seminerden edindiği bilgilerin faydalı olması bizim gösterdiğimiz çabanın tek beklentisir.

Seminerin içeriğinden kısa kısa bilgileri burada paylaşmak istiyorum.

Osaka dünyaca ünlü Ekonomist Dergisince 2011 yılında Dünyada En Rahat Yaşanabilir Şehirler arasında 5. ilan etmiştir. Asya kategorisinde ise En Rahat Yaşanabilir 1. şehir gösterilmiştir. Tokyo ve Osaka arasında yaşam giderleri açısından bir değerlendirmede tabloda görülmektedir.

 

Japonyada öğrenci vizesi ile bulunuyorsanız, haftada 28 saat çalışma izniniz vardır, bu 28 saati çalışarak geçirdiğiniz takdirde, harcamalarınızın bir kısmını karşılayabilirsiniz. Bu şekildeki öğrencilere tanınan part time iş imkanını herkes kullanmabilmektedir. Öğrencilerin iş bulamazsam düşücesine karşı tedbirli olması iyi olsa da; bu yabancı öğrencilerin İngilizce, anadili ve Japonca öğreniyor olması nedeni ile 3 dil bilmesinin bir avantajı olarak görüldüğü de bilinmelidir.

 

Japonya'da dil eğitimi için başlangıçta ülkemizde çalışıp,  N4 ya da N3 seviyesinde yeterlik almış olarak gidilmesi tavsiye edilir. Japonya'da 6 ay süren bir dil eğitimi sonrası burslara başvurma imkanı vardır. Bu burslardan yararlandığımız halde, part time çalışmayı da ekleyecek olursak yaşam giderlerimizi oldukça düşürmüş olabileceğiz.Meslek okulu olarak örneğin otelcilik düşünülecek olursa, zorunlu staj sürecinde yine gelir elde edilmesi mümkündür.
Meslekyüksekokulu ya da lisans eğitimlerinde Japonca dersleri takip edebilmek için N2 seviyesine gelene kadar Japonca dersi alınması gerekecektir.

 

Dil Kurslarında amacınıza yönelik bulabileceğiniz programlar yukarıdaki gibidir.Kısa vadeli program 2 hafta ya da 4 hafta olarak tercih edilebilir. Programların içeriği kurs programlarına göre değişken olacak olsada, 5 saat ders, hafta sonları kültür gezisi, meslek yüksekokullarına ziyaret, homestay gibi seçenekler eklenerek çeşitlenebilmektedir.

Kurs giderlerinin içinde ders kitapları, sınav ücretleri, sigort vb. ücretler dahil edilmiş olarak belirlenmekte, miktarın %60'ı peşin olarak alınıp, 6 ay sonra kalan kısım ödenmesi beklenmektedir. Bunun yanısıra konaklama ve gündelik yaşam giderleri için yukarıda verdiğimiz 2 tabloyu kullanmalısınız.

 

OSaka YMCA'dan bay Funato'nun mail adresi ise: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

İngilizce ya da Japonca yazdığınız e-postalara cevap verecektir. Ayrıca OSAKA YMCA web sayfasında yakında tamamen  duyuru ve kayıt formlarının Türkçe olarak kullanıma hazır hale getireceğini söylemişti.
Japonya'nın her yerindeki Japonca kurs merkezlerini incelemek için aşağıda verdiğim linkten faydalanabilirsiniz. Sayfaya girer girmez,İngilizce seçeneğine geçerseniz çok iyi olur!
http://www.nisshinkyo.org/

Son Güncelleme: Çarşamba, 07 Kasım 2012 13:30
 
Arama

Üye GirişiEtkinlik Takvimi (Events)

Last month January 2018 Next month
S M T W T F S
week 1 1 2 3 4 5 6
week 2 7 8 9 10 11 12 13
week 3 14 15 16 17 18 19 20
week 4 21 22 23 24 25 26 27
week 5 28 29 30 31

Galeri

Anketler