Reklam
Yasukuni Tapınağı - 靖国神 PDF Yazdır e-Posta

Cuma, 08 Eylül 2006 04:41

 

 Orjinal adı Tōkyō Shōkonsha (東京招魂社) olan ve günümüzde  Yasukuni Jinja olarak anılan tapınak Boshin savaşında ölen savaşçıların ruhuna , 1869 yılında inşa edilmiştir. Daha sonra tüm savaşlarda Japon İmparatorluğu için canını veren asker ve kadın-erkek sivillerin  ve II.Dünya Savaşı sonrası uluslararası mahkemece yargılanarak idam edilen ve suçlu bulunan 14 askerin  de ruhuna ithaf edilen tapınak, günümüzde Japonya’ya komşu Uzakdoğu ülkeleri ile Japonya arasında sık sık krize neden olması ile gündeme gelmektedir.

Kuni/ yurt, memleket, ve yasu/barış kelimelerinin birleşmesi ile Barış Ülkesi olarak isim alan tapınakta Şinto inanışına göre dirilen ruhlar, törenle tapınağa davet edilmekte ve varlıklarını tapınakta sürdürmektedir. Tapınağın nisan ve ekim ayında düzenlediği 2 festival vardır.

 

ABD II.Dünya Savaşı sonrası bu tapınağın laikleştirilmesi, sıradan bir tapınak halinde kalması, siyasetten arındırılması konusunda diretmişti.

Çin ve Kore başta olmak üzere komşu ülkeler Asya’da milyonlarca insanın ölümüne neden olan Japon işgallerinin ve milliyetçiliğinin sembolü olarak gördükleri bu tapınağın resmi devlet görevlileri tarafından ziyaret edilmesini istemiyorlar.

Geçmiş başbakanlar komşularının bu hassasiyetini aşabilmek için birkaç kez özür dilemişlerdi. Cakarta'daki Asya-Afrika zirvesinde Koizumi “sömürgeleştirme ve işgal yoluyla pek çok ülkenin özellikle Asyalı komşularımızın büyük zarar görmesine ve acı çekmesine yol açtık" diyerek özürlerini sunarken, seçilerken verdiği sözü tutarak tapınağa her sene yaptığı resmi ziyaretlerle de gerginliği tırmandırıyor.  

Diğer yandan Japon halkının bir kesimi de bu ziyaretlerin gerginleştirdiği ilişkilerden rahatsız. Başbakan'ın 13 Ağustos 2001'de  Yasukuni Tapınağı ziyareti için 211 kişi 100'er bin yen tazminat isteği ile Fukuoka bölge mahkemesinde dava açmışlardı. Mahkeme, ziyaretin din ve devletin anayasal olarak ayrılması ilkesine aykırı olduğu yönünde karar vermiş,  ancak tazminat talebini reddetmişti. 

Başbakan Koizumi görevi süresince tapınağı resmi aracı ve sekreteri ile  6 defa ziyaret etti. En büyük tepkiyi Çin başbakan yardımcısının Japonya’da bulunduğu esnada tapınağı ziyaret edeceğini açıklayarak 2005 yılında aldı. Çin’li devlet adamı ziyaret programı açıklandığında Japonya’yı ani bir şekilde terk ederek tepki gösterdi.

En son 15 Ağustos 2006’da tapınağı ziyaret eden Koizumi’nin yanı sıra, yapılacak seçimlerde başbakan adayı olacak yardımcısı Abe’nin , aşırı milliyetçiliği ile bilinen Tokyo Valisi İşihara’nın yaptığı ziyaretlerde tepkiyle karşılanıyor. 

Tapınağın içinde Rus savaşı, Mançurya savaşı ve diğer Asya savaşlarında kullanılan uçak, silah, mermi, top, denizaltı, askerlerin kullandığı giysiler, aletler  ve benzerlerinin sergilendiği Yushukan Savaş müzeside bulunuyor. 

Son olarak; her bir neslini Japonya’yı canından çok sevecek şekilde yetiştiren, ruhlarına, vatanı için ölmeyi hayatta ulaşılabilecek en büyük şeref olarak aşılayan bir sistemin içinde, vatanı için ölmüş yaklaşık iki buçuk milyon kişinin ruhuna Japonya Başbakanının tapınak ziyaretiyle saygısını sunma isteği, önümüzdeki günlerde japonyada ve komşu ülkelerde de daha çok tartışılcak gibi görünüyor.

Son Güncelleme: Perşembe, 26 Aralık 2013 13:09
 
Arama

Üye GirişiEtkinlik Takvimi (Events)

Last month January 2018 Next month
S M T W T F S
week 1 1 2 3 4 5 6
week 2 7 8 9 10 11 12 13
week 3 14 15 16 17 18 19 20
week 4 21 22 23 24 25 26 27
week 5 28 29 30 31

Galeri

Anketler